Rowerowy Maj

Szanowni Państwo!

Tydzień temu, 6 maja, ruszyła kampania Rowerowy Maj. Uczniowie, przedszkolaki i rodzice masowo przesiedli się na rowery, rolki i hulajnogi i codzienną drogę na zajęcia pokonują aktywnie. Bardzo nas to cieszy i jak zwykle liczymy, że majowy entuzjazm przyczyni się też do zmiany nawyków przez pozostałą część roku.

Tymczasem, aby jak najbardziej zwiększyć bezpieczeństwo najmłodszych na drogach, warto zwrócić uwagę kierowców na wzmożony ruch rowerowy, zwłaszcza wokół szkół i przedszkoli. W  trakcie kampanii kładziemy ogromny nacisk na edukowanie dzieci w zakresie przepisów i prawidłowego zachowania na drogach. To ważne, aby z podobnym przekazem trafić także do użytkowników samochodów. Zachęcamy, aby na swoich stronach internetowych i w mediach społecznościowych umieścili Państwo informacje uczulające kierowców na bezpieczeństwo najmłodszych.

Na co zwracać uwagę?

Zielona strzałka.

Często jest myląca. Zdarza się, że kierowca ledwo obejrzy się przez ramię i już skręca na światłach w prawo. Tymczasem rowerzyści potrafią nadjechać i wjechać na jezdnię dużo szybciej, niż wchodzący na nią piesi – samochód może nie zdążyć wyhamować. Dlatego trzeba pamiętać, aby przed skręceniem na zielonej strzałce obowiązkowo zatrzymać się i dokładnie rozejrzeć.

Rowerzyści na jezdni.

Rowerzysta powyżej 10 roku życia w przypadku, kiedy nie ma wyznaczonej drogi dla rowerów, chodnik ma szerokość poniżej dwóch metrów, a prędkość dopuszczalna na jezdni nie przekracza 50 km/h (czyli na ogromnej części warszawskich ulic), ma obowiązek poruszać się po jezdni dla samochodów. Samochód natomiast, wymijając go, jest prawnie zobowiązany zachować odstęp przynajmniej 1 metra. Niestety, wielu kierowców w Warszawie trąbi na cyklistów lub wymija ich niemal dotykając. Ale pamiętajmy, że szosa to w przypadku braku ścieżki rowerowej, także przestrzeń rowerzystów!

Tymczasowe parkowanie.

Rodzice odwożący dzieci do szkół i przedszkoli samochodami często nie mają się gdzie zatrzymać, bo pod placówkami nie ma dużych parkingów (i dobrze!). Natomiast zapominają, że nawet przystając na pół minuty powodują korek na jezdni. Inne pojazdy często nieprzepisowe wymijają te stojące na światłach awaryjnych. A w tym wszystkim dziesiątki dzieci na rowerach i hulajnogach. Warto zwrócić zmotoryzowanym rodzicom uwagę na tę kwestię – niech parkują kawałek dalej od szkoły i pokonują z dzieckiem te kilkaset metrów na piechotę. A jeśli to naprawdę niemożliwe, to nigdy nie za wiele przypominania, aby byli podwójnie wyczuleni na najmłodszych uczestników ruchu.

Jeszcze raz polecamy, aby na swojej stronie internetowej i w mediach społecznościowych zamieścić powyższe wskazówki dla kierowców: wierzymy, że odpowiednia edukacja i zwiększona uważność to ogromny krok w stronę bezpiecznego i przyjaznego miasta.

Przy tym wszystkim nie zapominajmy, że Rowerowy Maj to też świetna zabawa. Trzymamy kciuki za jak najwyższą frekwencję, a już 16 czerwca zapraszamy wszystkich warszawiaków na nasz piknik w ramach Wielkiego Warszawskiego Weekendu Rowerowego na Wilanowie. Szczegóły wkrótce!

Pozdrawiamy,

Koordynatorzy Rowerowego Maja

Gdzie jesteśmy?

mapka
Copyright © 2017. All rights reserved.     
Font Resize